Home CNSCM

 

 

Mens sana in corpore sano

Minte sănătoasă in corp sănătos

 

 

 

Turneul interjudeţean de baschet băieţi

 

 

    Activitatile sportive organizate cu ocazia jubileului de 15 de ani au debutat cu turneul interjudetean de baschet baieti, desfasurat la sala Universitatii "Stefan cel Mare" Suceava, incepand cu orele 10:30. Echipele participante au fost C.N. "Stefan cel Mare" Suceava, C.N. "Dragos Voda" Campulung Moldovenesc, C.N. "Gabaret Ibrailean" Iasi, C.N. "Ferdinand I" Bacau.

 

    Startul meciurilor a fost dat de echipele Colegiilor Nationale "Stefan cel Mare" si "Dragos Voda".Inca din primul munut, echipa noastra a fost net superioara celor de la Campulung, meciul terminandu-se cu scorul de 47-17.

    Cu exceptia meciului dintre C.N "Dragos Voda" si C.N. "Ferdinand I", care s-a terminat cu scorul de 31-52 toate celelalte au fost stranse, diferenta nefiind ma mare de 9 puncte.

    Dintre toti jicatorii s-au remarcat Morosan Petre-Ilie de la C.N. "Stefan cel Mare", desemnat cel mai bun marcator si Cozma Vlad de la C.N."Gabaret Ibrailean" Iasi, care a primit titlul de cel mai tehnic jucator.

 

    Spre bucuria noastra, echipa C.N. "Stefan cel Mare", condusa de domnul profesor Cojocaru Adrian Şpac Eusebiu 12C,Morosan Petre-Ilie 12E, Cureliuc Cristi 11B, Beltic Cezar 10A, Isac Şerban 10A,Pascanut Catalin 10A,Iftime Costel 10B, Ciubotar Tudor 10C, Cojocariu Alexandru 9A, Lungu Cosmin 9A, Piftor Andy 9A, Bodnarescu Ciprian 9D, a obtinut cupa C.N. "Stefan cel Mare".Locurile II, II si IV au fost ocupate de C.N. "Gabaret Ibrailean", C.N. "Ferdinand I", C.N. "Dragos Voda". Echipelor participante lli s.au inmanat cupe si diplome , iar jucatorilor tricouri cu simbolul aniversarii Colegiului National "Stefan cel Mare".

 

Campionatele de şah şi tenis de masă

 

 

    Campionatele de sah si tenis de masa s-au desfasurat in sala de sport a Colegiului National "Stefan cel Mare".

La orele 10:00 campionatul de sah a debutat cu 18 echipe, dintre care 15 de baieti si 3 de fete, participantii fiin atat din colegiul nostru, cat si din afara lui.Partidele au fost eliminatorii, fiecare avand dreptul la o singura sansa de a se califica in finala.

    Dupa mai multe partide castigate consecutiv, cei mai buni au fost : locul I Pavel Sebastian de la C.N. "Petru Rares", locul II Mascalu Marius de la C.N. de Informatica "Spiru Haret", locul III Caliniun Sorin de la C.N. "Stefan cel Mare", iar primele trei locuri la fete au fost ocupate de C.N. "Stefan cel Mare" : locul I Ciobotar Adriana 12B, locul II Andronache Catalina 9A, locul II Calinciuc Bianca 11D.

Castigatorii au fost premiati cu medalii, diplome si tricouri.

 

    Activitatile au continuat cu campionatul de tenis de masa la orele 17:00.Au participat 26 de baieti si 6 fete, ocupantii locurilor I fiind Rotaru Ionut de la Colegiul Tehnic "Al. I. Cuza" si Perijoc Lacramioara de la Colegiul Economic "Dimitrie Cantemir", locurile II : Harasmiuc David de la Liceul de Arte "Ciprian Porumbescu" si Spatariuc Gabi de la C.N. "Stefan cel Mare" si Tipa Andreea de la C.N. de Informatica "Spiru Haret".

Invingatorilor li s-au inmanat cupe , diplome si tricouri.

 


Site realizat de Cretu Eusebiu