• +40 0230 551 342
    cn_stefan@yahoo.com
  • Nu am putut gasi nimic. Incercati sa cautati dupa cuvinte cheie sau categorii.

Meniu

Elevii nostri
 Elevii noștri de succes 

      

În tineri, se spune, e comoara posibilului. Studiind mai întâi lucrările lor, creațiile lor, soluțiile ingenioase date unor probleme, observăm cum acestea devin mici comori ale posibilului, Mai târziu, arc peste timpul devenirii lor, descoperim în exercițiul competiției, al performării lor orientate către cunoastere și succes, alte momente, exemple, răgazuri, dovezi, contexte, comoara posibilului. Ceea ce este sigur e că numai unei inteligențe aspre, unui spirit aflat în permanentă competiție cu sine însuși, dar și cu ceilalți îi stă în putere să pășească înainte, având în spate o temeinică experiență, pe o cale spre care vrei mai mult. Cei care înțeleg, că sunt valori prin prisma pasiunilor și care sunt susținuți să-și dezvolte propriile talente sunt viitorii adulți echilibrați, care au succes prin competențele dobândite chiar încercând cu orice preț să câștige locul fruntaș într-o competiție.

 - Prof. Mariana Savin-Giosan și Director educativ prof. Carmen Bocăneț

 

Colegiul Național «Ștefan cel Mare» din Suceava mi-a lărgit orizonturile și m-a învățat să îmi depășesc limitele. Mi-am descoperit pasiunea pentru arhitectură desenând, dar asta nu e, bineînțeles, de ajuns! Cei patru ani de liceu ca ștefanistă au avut un impact uriaș asupra modului meu de gândire, mai ales datorită nivelului superior la care am fost obișnuită să lucrez. Acest lucru e definitoriu in cariera unui arhitect. De asemenea, studiul limbilor străine , alături de perseverența pe care am dezvoltat-o în «Ștefan» mi-au deschis poarta spre occident, oferindu-mi o multitudine de oportunități.
- Alexandra Ciobanu
 
M-am întors în Suceava, voi fi mereu pe Aleea Jupiter, nr. 14, Bloc 14.